Kayapalı Elektronik Anahtar 7  gün 24  saat Bursa'da hizmet vermektedir.  İşyerimiz kapalı olsa dahi, Bize Telefonla ulaşabilirsiniz.  Tel : 0224 254 40 61 Cep: 0532 482 59 50

     

     

İmmobilizer Nedir ve Nasıl Çalışır ?

 

         Immobilizer otomobillerin araç çalıştırma (kontak) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, "düz kontak" yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür. 

         Immobilizer sistemi çoğu kez anahtarla birleştirilse dahi, değişik otomobil firmaları, değişik teknikler kullanabilmektedir. Örneğin Citroen Saxo modelinde immobilizer'ı anahtara yerleştirmek yerine şifre girişi istenen bir klavye yerleştirmiştir ve bu sistemde motordaki elektronik kilidin açılması ancak şifre girmek suretiyle mümkündür.

         Immobilizer'ın kilitlediği sistem de otomobilden otomobile değişmektedir. Bazı markalar, immobilizer devresi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı, bazıları ise her ikisini birden kilitleyebilmektedir.

       Immobilizer yeni model ve özellikle orta sınıfın üstü araçlarda giderek standart hale gelmekle birlikte özellikle Türkiye'de hala pek çok yeni araç immobilizer'a sahip değildir. Oysa İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde trafiğe yeni çıkan araçlarda immobilizer olması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. (İngiltere'de 1997'den, Avustralya'da 2001'den itibaren)

        Immobilizer'ın kullanımının yaygınlaşması araç hırsızlıkları olaylarını büyük ölçüde önlemesi nedeniyledir. Avustralya'da kaydedilen istatistikler immobilizer olan araçların çalınma riskinin %75'e kadar azaldığını göstermektedir.

Çalışma Şekli

       Immobilizer sistemini kullanan bir otomobilin kontağı ve anahtarı özeldir. Kaputun altına gizlenmiş bir bölgede ana ünitesi bulunmakta olup anahtar uyumsuzluğunda motora yakıt gönderilmesini veya ateşleme sisteminin bujileri tetiklemesini elektronik olarak engeller. Bu sayede filmlerde sıkça gördüğümüz düz kontak yapılarak otomobil yürütme olayı tarihe karışmıştır. Sistemin özel bir çip barındıran anahtarı kontağa takıldığında ana üniteden bir elektrik sinyali gönderilerek manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alana maruz kalan anahtar çipi kendisine entegre bobin vasıtasıyla şarj edilerek üzerindeki şifreli kodu radyo frekanslarıyla ana ünitenin okuyucu alıcısına gönderir. Alıcı, kodun doğru olması durumunda motorun çalışmasına izin verir ve marş motoru, distribütör ve yakıt pompası tetiklenir.

 

 

Açıklama: http://www.kayapalianahtar.com/resimler/2011/02/immobilizer_calismasi-640x186.gif

 

 

 

 Anahtar kontağa takıldıktan milisaniyeler içinde gerçekleşen bu işlem döngüsü anahtar kontaktan çıkarıldığı an devre dışı kalmaz. Eğer anahtar çıkarıldıktan 20sn. sonra tekrar araç çalıştırılmak istenirse, immobilizer sistemi devreye girmez ve doğrudan motor çalışır. 20sn. dolduğun da ise immobilizer sisteminin sağladığı tüm güvenlik unsurları aktifleşir.

         Immobilizer sistemi eskiden çok pahalı ve üst segment araçlarda kullanılan bir donanımken, şu an oldukça makul seviyelerde tüm araçlara fabrika çıkışlı olarak bağlanıp piyasaya sürülmektedir. Bu sistemin en sıkıntılı noktalarından biriyse, anahtarın kaybedilmesidir. Bu durumda birçok kullanıcı çok yüksek fiyatlar sebebiyle mağdur kalmakta olup orijinal anahtarın yenisini temin etmekte zorluk yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda profesyonel destek sağlayan ve kaybolan anahtarın neredeyse birebir yedeğini yapabilen özel kuruluşlar bulunmaktadır. İşini iyi yapan ve bizzat deneyim ve tecrübe sahibi personel ile Kayapalı Anahtarcı Bursa ilinde hizmet vermektedir

1. Çip

         Immobilizer çip’i aracın anahtarının içine konumlandırılır. Genelde manyetik bir elemandır. Sistemin immobilizer kodunu manyetik sinyaller halinde antene iletir.

2. Immobilizer anteni

        Bir ucu kontakta, bir ucu immobilizer modülünde entegre edilmiş parçadır. Anahtar kontağa takıldığında çip’ten gelen sinyalleri immobilizer Modülüne yönlendirir. Tam bir köprü görevi görür.

3. Immobilizer modulu

        Anahtardan anten vasıtası ile gelen sinyalleri çözer, kod doğrulaması yapar. Gelen sinyaller doğru ise bunu Motor Elektronik Kontrol Ünitesine (ECU) ileterek aracın çalışması için engeli kaldırmış olur.

4. Motor kontrol unitesi (ECU)

        Immobilizer modülünden gelen kodu denetler, eğer sistemde kayıtlı olan kod ile uyuşuyor ise ateşleme ve enjeksiyon sistemlerinin çalışmasına izin verir ve buna istinaden araç çalışır. Kodun yanlış veya hatalı olması durumunda ECU tarafından ateşleme ve enjeksiyon yapılmaz.

Immobilizer çalışmıyorsa belirtileri nelerdir ?

Marş basar ancak motor çalışmaz, ateşleme ve enjeksiyon sistemleri iptal olur.

Neden Çalışmaz?

        Sistemin çalışmaması için yukarda bahsi geçen elemanlardan birinin veya bir kaçının görevini gerçekleştiremez hale gelmesi gerekmektedir. En çok sorun yaşanan parçalar çip, modül ve antendir. Aracın anahtarının darbe görmesi, su içine düşmesi v.b durumlarda çip zarar görebilir, dış dünya ile en çok temas halinde olsa sistem elemanıdır. Anten de bir ucu kontak etrafında bulunduğu ve temelinde bir kablo bulunduğu için zarar görebilir.  Her hangi bir eleman zarar gördüğünde değiştirilmeli ve sisteme tanıtılmalı yani kodlanarak eşleştirilmelidir.

Kod nedir ?

       Bu sistemin bulunduğu her aracın Immobilizer elemanları (Çip, Anten, Modül, ECU) üretim esnasında manyetik/elektronik şifreler ile birbirine eşleştirilir. Her aracın şifresi kendine hastır bu sayede her araç kendi anahtarı ile çalışır. Buna immobilizer kod sistemi denir.

Kodlama

       Burada da ayni şekilde üreticiden kod alınır bazı markalarda bu kodu girmek için belli zaman gerekmektedir yoksa kodun yeniden alınması  gerekmektedir. Bu yöntemde diagnos cihazı ile kod girme, eski anahtarın kaydını silme tekrar kodlama gibi çok çeşitli işlemler yapılabilir. Yapılacak isleme göre üretici tarafından ayrı kod verilebilir. Cihazla kod girme işlemi klavye ile yapılır ve kodun tamamı sayısal değildir, Rakam ve harflerden oluşur. Eski sisteme göre daha basit ve kullanımlıdır.

 

Kayapalı Elektronik Anahtar - Bursa Çilingir ve İmmobilizer Anahtar Hizmetleri